Instagram Babycap
KUP ONLINE      ROSSMANN      DOZ      Apteka Gemini      Lek24

Jak prawidłowo inhalować?
SKLEP ONLINE


ROSSMANN


Apteka Gemini


Inhalacja jest zabiegiem leczniczym polegającym na wdychaniu pary z roztworów leków, aerozoli lub pary z wód mineralnych.

Nebulizację u maluszka można wykonywać zarówno wtedy, kiedy dziecko jest zdrowe, jak również, kiedy jest chore. Kiedy maluszek jest zdrowy, można wykonać inhalację z samych ampułek soli fizjologicznej celem nawilżenia dróg oddechowych, profilaktycznie w okresie jesieni i zimy, kiedy w domu powietrze staje się bardzo suche. W sytuacji, kiedy maluch jest chory, nebulizacje są także bardzo pomocne. W przebiegu infekcji, takich jak katar, inhalacja z ampułek soli fizjologicznej spowoduje, że wydzielina w przewodach nosowych ulegnie „rozluźnieniu” i  łatwiej  nam będzie ja usunąć. W przypadku chorób poważnych, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, konieczne jest dodanie do ampułek soli fizjologicznej leków na receptę, które działają rozkurczowo, wykrztuśnie oraz przeciwzapalnie.

Do nebulizacji należy wykorzystywać specjalną malutką maseczkę, dołączoną do zakupionego nebulizatora. Dzięki właściwemu rozmiarowi maski zdecydowanie większa ilość leku będzie dostawała się do dróg oddechowych maluszka.  W przypadku młodszego niemowlęcia najlepiej, aby dziecko było w  pozycji półsiedzącej, zaś w przypadku maluszka, który potrafi już siedzieć, najlepiej, aby nebulizacja odbywała się na siedząco. Może się zdarzyć, że dziecko, zwłaszcza, jeśli inhalacja jest wykonywana po raz pierwszy, będzie bardzo protestować. Może być bardzo niespokojne, może bardzo płakać. W takiej sytuacji należy przerwać wykonywanie nebulizacji i uspokoić maluszka. Kiedy dziecko będzie spokojne, można spróbować wykonać inhalację raz jeszcze. Jeśli i wtedy maluch będzie płakał, lepiej wykonać nebulizację podczas snu lub część rodziców wspomaga się włączeniem bajki na czas inhalacji.

Pamiętajmy, że możemy inhalować  dzieci profilaktycznie tylko z ampułek soli fizjologicznej.